За підтримки депутатів “Європейської Солідарності” на стіни Аккерманської фортеці встановили копії мармурових заставних плит, знищених вандалами

Копії двох мармурових заставних плит, вкрадених або знищених вандалами ще в XIX столітті, встановили на стіни середньовічної Аккерманської фортеці. Про це повідомив доктор історичних наук, депутат Одеської облради від «Європейської Солідарності» Андрій Красножон.

«Це наш з головою фракції “ЄС” в облраді Михайлом Шмушковичем подарунок прекрасному Аккерману на День міста. Подарунок сучасникам, нащадкам і данина історичній пам’яті. Досі фасад Кілійських воріт був обвішаний якимись недоречними транспарантами та виглядав безглуздо. Сьогодні цьому елементу пам’ятника архітектури повернули той вигляд, який у нього був з кінця XVIII століття», – зазначив Красножон.

Перша плита розташовувалася на фасаді ворітної вежі, що над входом до фортеці. На ній зображена тугра (особистий герб) султана Османської імперії Селіма III, а також дата «1796 р.». Ця плита знаменує закінчення самої масштабної модернізації фортеці турками за проектом знаменитого французького інженера Франсуа Кауффера. Востаннє цю плиту над воротами бачили в 1818 році російські військові інженери, залишивши її малюнок. Після крадіжки на фасаді залишалася ніша, в якій і встановили копію.

Друга плита – це репліка герба молдавських господарів 1410-х років (найстаріший з відомих пам’яток епіграфіки фортеці Білгород). Вона була встановлена ​​будівельниками цитаделі – над княжим, західним входом до замку для демонстрації його приналежності молдавському господарю. Після 1848 року і ця плита зникла зі стіни. Збереглася її пошкоджена ніша та зображення, опубліковане графом Уваровим, по якому вдалося відновити точну копію герба.